Rip Akıntısı (çeken akıntı) Uyarısı

rip akıntısı uyarısı yapıldı

Plajlarda deniz sezonlarında sıkça boğulma olayları yaşanmaktadır, bunun en büyük nedeni olarakda bilinen rip akıntısına karşı vatandaşlar KOSGEM tarafından uyarılmaya başlandı.

Halk arasında 'çeken akıntı' olarak da bilinen rip akıntısına yakalanmamak için yoğun dalga olan havalarda denize girilmemesi, rip akıntısı hissedildiği anda ise sahile doğru değil sahile paralel yüzülmesi gerektiği bilgileri aktarıldı.

Sezonun açılmasıyla Kocaeli'nin Karadeniz'e sahili olan Kandıra İlçesi sınırları içindeki Cebeci, Sarısu, Kefken, Kerpe, Kovanağzı sahillerindeki plajlar özellikle hafta sonları dolmaya başladı. Ancak bu mevsimde oldukça çalkantılı olan Karadeniz'de boğulma olaylarının en büyük nedenlerinden biri olan, çok iyi yüzme bilenleri bile dibe çektiği için 'çeken akıntı olarak' da adnaldırılan rip akıntısına karşı vatandaşlar şimdiden uyarılmaya başlandım ve uyarılmaya devam edilmektedir.
Plaj bölgelerinde sahildeki kulelerden denizi sürekli gözleyen ve denizde tehlike gördüklerinde telsizle zodyak botlardaki görevlilerle haberleşip anında müdrahale eden ekipler, bu yıl yeni bir uygulama da başlattı. Ydğun dalga olan günlerde boğulma olaylarının önüne geçmek için uyarıya rağmen denize giren vatandaşlara kabahatler kanuna göre ceza uygulanacak.

Peki Nedir Bu RİP AKINTISI ?
Su Kazalarını Engelleme Merkezi yetkilileri (KOSGEM) , Kandıra sahillerinde son bir haftalık süre içinde 22 kişinin hayatının kurtarıldığını, bunların da rip akıntısına kapıldıklarını belirtti.

Kıyıya ulaşan dalgaların tekrar denize dönmesi sırasında oluşan ve Karadeniz sahillerinde daha sık görülen bu akıntı, geri dönerken beraberinde kumları da çekiyor. Bu akıntı ancak yukarıdan bakıldığında görülebiliyor.

Denizin rengi akıntı olan bölgede normalden çok daha fazla koyulaşıyor, geri çekilme de kıyıya dik bir şekilde gerçekleşiyor. Burada deniz yüzeyi kırışıyor, kum da çekildiğinden normalde oldukça sığ olan bölge bir anda derinleşiyor. Yüzerken böyle bir durumda karşılaşılması ve rip akıntısı hissedilmesi halinde, sahile doğru değil akıntıdan kurtulmak için paniğe kapılmadan sahile paralel yüzülmesi gerekiyor.

Lütfen sizlere yapılan uyarıları dikkate alın ve rüzgarlı havalarda çok çok dikkatli olun. Kendiniz ve aileniz için hayatta kalın.

Etiketler: